Toteutusvinkki 6

Menemme yhdessä ruokakauppaan. Jokaisella parilla on oma ”ostoslista”. Parin tehtävänä on löytää ostettava tuote kaupasta ja kirjoittaa listaan kalleimman ja edullisimman tuotteen hinta. Laskemme kauppareissun jälkeen kalliin ostoslistan hinnan ja halvan ostoslistan hinnan. Paljonko listojen välillä oli eroa? Olisiko kalliimman tuotteen ostaminen ollut ruuan laadun kannalta järkevää? Onko järkevintä ostaa aina edullisin ruokatuote (kalliit useammin esim. luomua, kotimaista, reilun kaupan)?