Tips 6

Ekonomi: Utbildaren redovisar gruppledarutbildningens meny och butikskvitton. Om det är möjligt får alla deltagare en egen kopia av kvittona. Titta på kvittona och fundera tillsammans: Hur mycket kostar varje måltid? Hur mycket kostar maten under hela kursen/utfärden per person? Vilka produkter är dyra och vilka är förmånliga? Kunde matkostnaderna ha varit mindre?